2012. szeptember 21. 08:00 - doggfather

Kitekintő 2.

Most a képregényfilmekkel foglalkoznék, már nem kevés oldal nem kevés vitájában vettem részt a különböző képregényekből készült filmekről, hogy melyik milyen jó, vagy rossz, mennyire képregényhű mennyire kezeli szabadon az alapanyagot. Íme, itt egy összeállítás, hogy én mi alapján, hogyan kategorizálom a képregényből készült filmeket.

Önkényes, de nálam 3 fajta képregényfilm van.

 

1. "wikipédia alapú" általában a képregényfilmek ide tartoznak. Ezekben a szerzők elolvasták a hős wiki adatlapját és kábé azt próbálják filmre vinni.

Ezekből is van:

 

a) izzadságszagú: Pókemberek (Raimi), F4, Elektra, Batman és Robin, Mindörökké Batman

b) korrekt: Fenegyerek, X-Men, Rozsomák, Thor, Amerika Kapitány

c) zseniális: Penge, Vasember

 

2. Amikor egy képregény, vagy maximum kettő a konkrét alapja, általában ezek szoktak jobban sikerülni nagyobb százalékban (The Dark Knight-Long Halloween, Batman Begins-First Year, X-Men:2-God Loves, Man Kills, Megtorló: War Zone). Ezekben a szerzők alapul veszik a képregényt és abból alkotnak valamit.

A képregényrajongók meg mutogatnak, hogy figyi innen vagy onnan van, és vagy jól, vagy rosszul sikerült adaptálni egy-egy részletet, sztorit.

 

3. szolgai másolás, melyeknél, a sztoribord egy konkrét képregény, ha nem vagy rajongó, de fogod a képregényt a kezedben akkor is simán felismered, hogy a jelenetek hogyan követik egymást, mit hol találsz meg a lapokon. Ilyen a Sin City, 300 és a Watchmen is.

Ezektől senki nem várja, hogy megfejtsen, általában nem is lehet máshogy csak így vászonra vinni, illetve, mint a Watchmen példája mutatja, így sem lehet tökéletesen.

 

Vannak olyanok is, amiket nem lehet besorolni, mint Tim Burton Batman-e ami nem is képregényfilm, ahol Batman csak egy indok Burton-nek, hogy a saját zseniális világát filmre vihesse, de nála minden filmnek ez a lényege, nem a történet, vagy karakterek.

Mint minden felsorolás, példaállítás, kategória ez se tökéletes, de nekem eddig (majdnem) minden filmet sikerült beraknom valamelyik skatulyába.

Kommentben lehet vele vitatkozni.

14 komment
2012. szeptember 19. 08:00 - doggfather

Újraközlés 2.

Eredetileg megjelent a mediaviagra.blog-on.

 

Vasember képregények itthon:

marvel 3.jpg

Nem csak az Iron Man: The Animated Series-t mutatták be itthon, de volt Vasembernek már önálló kalandja képregényben is. A Marvel Extra azzal a céllal indult útjára 1993 februárjában, hogy a Marvel Comics univerzumának minél szélesebb szeletét mutassa be. Az első számban még a Pókemberrel együtt dolgoztak a Bosszú Angyalai, majd önállóan, és a harmadik számtól megosztva volt benne vasember is, és Angyalok is.

Ezekben a számokban jelent meg először saját kalanddal Vasember. A történetek a Vasember #219-221-ben jelentek meg eredetileg Amerikában.

1963-as születésekor a Vasember egyértelműen a hidegháború gyermeke volt. Nem is annyira szuper gonosz ellen harcolt, semmint tudósként és hazafiként az Amerikai Egyesült Államokat szolgálta. Tony Stark lett a tipikus patrióta amerikai ember, az a nagybetűs HŐS, aki védi az elesetteket, de országa érdekeit a sajátjai elé is helyezi. Visszatekintve meglehetősen unalmas figura, csoda, hogy olyan sok számot megért. 1978-ban Bob Layton, és David Michelinie az Iron Man #116-ban hozták létre a későbbi, és a mai napig létező Tony Starkot. Ők írták bele az alkoholizmust, és írták meg James Rhodes-ot, mint Tony barátját is és Justin Hammer-t a nagy üzleti riválist is. Csődbe vitték, majd újra építették a cégét. A #154 számig dolgoztak együtt, később újra dolgoztak Vasemberen, a #215-250 számokon, így azon a történeten is, amit kiadtak magyarul. Mára minden általuk írt Vasember történet klasszikus, vagy későbbi klasszikus történet alapjai. Mivel ebben a történetben is benne van annak az eszenciája, hogy dolgoztak ők a Vasemberrel, hogy mit akartak csinálni vele, így egy tökéletes bemutató történet annak is, aki nem ismeri a figurát, és annak is, aki csak a régi Vasembert ismerte.

foto.php.jpg

E három füze története a következő:

Tony ismét megpróbálja a cégét újjáépíteni, ehhez meg akar venni egy kisebb kutatócéget, de azt egy konkurens cég a Roxxon is kinézte magának. Mivel a cég a Stark céget választja, így a Roxxon felbéreli a Szellemet, hogy pusztítsa el a kutatólabort. Vasember ezt megakadályozza, ezért a Szellem bosszút esküszik Vasember főnöke, Tony Stark ellen (Vasember sokáig fizetett Stark alkalmazott volt, a világ Tony testőreként ismerte). Ez nem tetszik a megbízóinak, ezért felbérelnek a Szellem ellen egy másik bérgyilkost, a Mester- Kémet. Így hárman hajszolják egymást a történetben, közben Tony próbál nem csődbe menni, és nem bedilizni a Szellem fenyegetésétől. (érdekes a szegénység Tony-nál azt jelenti, hogy magán helikopterrel megy mindenhova.)

marvel 5.jpg

E rövid, és szándékosan vázlatos (olvassátok el, igazi izgalmas oldszkúl kaland) összefoglalóból is kitűnik, hogy miért jó olvasni Vasember képregényt.

  1. Nem olyan természetes a vagyona, mint Batman-nek (mármint akkoriban). Így lehet azon is izgulni, hogy sikerül-e mentenie a vagyonát, sikerül újra a csúcsra kerülnie?
  2. Személyes tragédiákkal teli az élete, mint a többi Marvel hősnek. Nem csak neki, mert az ő alkoholgondja csak egy minimális utalás, de Rhodes félelme a páncéltól konkrétan megjelenik.

Csak ajánlani tudom, és egy-egy példányt még meg is lehet találni börzéken, vaterán.


6 komment
2012. szeptember 17. 08:00 - doggfather

Penge meg én

Mielőtt elmerülnénk a Pengéről szóló képregényekben egy kis lazításként (mármint nekem lazításként) posztolok egy képet:

netre2.jpg

2009. 12. 10 én Onyx lépett fel Budapesten az A38-onakkor készült ez kép Pengéről (Sticky Fingaz) és rólam. Nagyon „büszke” vagyok erre a képre, autogramom is van tőle, nagyon örülök neki, hogy találkozhattam vele, és láthattam élőben fellépni.

Mivel ez a hét kicsit karcsú lett Penge ügyben, így figyeljétek a szerdát egy Újraközlésért, és a pénteket egy Kitekintőért.

Címkék: sorozat kép
6 komment
süti beállítások módosítása